Divadlo Neklid provozuje obecně prospěšná společnost Divadelní studio Neklid, o.p.s. Náplní činnosti jsou realizace divadelních inscenací a organizování kulturních a vzdělávacích aktivit. Společnost provozuje Hereckou školu Neklid.

Divadlo Neklid je scénou s náročnějším uměleckým repertoárem, který dlouhodobě buduje s důrazem na tradici malých studiových divadel, pokud jde o poetiku a významové směřování, s cílem profilovat divadlo s jasnou koncepcí, která má uspokojit poptávku po solitérské činoherní tvorbě pro všechny věkové skupiny diváků (děti, mládež, dospělí).

Divadlo Neklid poskytuje herecké příležitosti:

  • začínajícím kolegům, kterým pomáhá na startu jejich profesionální kariéry,
  • zkušeným kolegům, kteří nemají uspokojivé profesní nabídky v jiných divadlech,
  • hercům – seniorům, kteří už v jiných divadlech nedostávají příležitosti.

Podmínkou spolupráce je vysoká herecká kvalita jednotlivých kolegů.

Divadlo Neklid má své platné místo v síti pražských divadel, což se dlouhodobě odráží na slušné návštěvnosti s adekvátním ohlasem odborné i laické veřejnosti.

Dramaturgie Divadla Neklid vedle stávajícího (převážně zájezdového) repertoáru upřednostňuje práci na cyklických projektech kontinuálního charakteru. V sezóně 2007/2008 započal dlouhodobý cyklus Zaprášené miniatury z pokladnice české a světové dramatické tvorby VÝBĚRČÍ HROBNICE. V sezónách následujících Neklid uvedl v rámci cyklu TKLIVOU PÍSEŇ (La Manivelle, 1960) francouzského dramatika Roberta Pingeta, SCÉNU VE ČTYŘECH (Scéne á quatre, 1959) francouzského dramatika rumunského původu Eugena Ionesca a komedii PÁN Z PRASÁTKOVA (Monsieur de Pourceaugnac, 1669) francouzského klasika Moliera. V koprodukci s Centrem MANA, o.s. byla realizována česká premiéra doposud poslední vydané hry polského dramatika Slawomira Mrozka KRÁSNÁ VYHLÍDKA (Piekny widok, 1998). AGATOMÁNIE Arnošta Goldflama byla uvedena jako obnovená premiéra v novém obsazení a nastudování. Pro 2. stupeň Zš a střední školy APOKRYFY, pro střední školy JAK SE DĚLÁ DIVADLO aneb LYRICKÝ ZLODĚJ Karla Čapka, které divadlo uvádí i v nabídce pro širokou veřejnost.

Dramaturgické směřování lze od 1.1. 2017 (s přihlédnutím k otevření nové stálé vlastní profesionální scény ve Vršovicích) charakterizovat termínem divadlo extrémní intimity. Konkrétní náplň dramaturgického plánu se bude nadále zaměřovat na

  • dramatizace prozaických textů klasické i moderní světové a české literatury (poezii nevyjímaje),
  • nová autorská dramatická tvorba, odpovídající specifickému typu domácí vršovické scény

Ostře sledovanými autory jsou trvale a neotřesitelně

KAREL ČAPEK a JOSEF TOPOL.                                                              kudy k nám…          

Divadlo Neklid nabízí pestrý repertoár pro všechny věkové skupiny diváků, druhové rozpětí od činoherní montáže (Stín svobody Voskovce a Wericha), moderní činohry (Agatománie) k inscenaci dramatizace Čapkových textů (Jak se dělá divadlo aneb Lyrický zloděj) a Olgy Scheinpflugové (Olgo, Olino, Olásku !) přes alternativně loutkové (NebojsaZ Ječmínkovy říše) po experimentální formy (Kyslík) a scénická čtení. Převažuje žánr hořké komedie (Aktoffka), své místo zaujímají společensko kritické tituly (Listopadové matky), jakož i časosběrné retrospektivní vzpomínky (Smích a slzy Jana MasarykaPremiéry a derniéry Hugo HaaseThespidova kára Jana PivceŽivot nejen na zámku Karel SchwarzenbergČlověk a herec Vladimír Menšík3x Miroslav HorníčekBáječný svět byznysuTři spolu o memárech nemluvě).

Všechny inscenace jsou vhodné pro školní (Apokryfy) či předškolní mládež (kromě Nebojsy a Ječmínka kultovní Tři čuníci a cestopisná zvířecí pohádka Á-Á-Á, Atlas ten se má ! nebo výpravná „jihočeská desková hra“ Tajemství modré kočky resp. chuťově africká Mísa plná ovoce). Dětská představení jsou ideální pro celou rodinu (Kouzelné jablíčko na motivy Ladových Nezbedných příběhů). Divadlo Neklid nezapomíná na diváky starší věkové kategorie – seniory. Od sezóny 2012/2013 zahajuje tematický cyklus literárně hudebních pořadů. Repertoár doplňují inscenovaná čtení – Slečna Julie (August Strindberg), Smutná neděle (Ivo Šorman), Dvě noci s dívkou (Josef Topol). Pro adventní období je ideálním titulem pohádka Čertoviny (na motivy Boženy Němcové). K 125. výročí narození Karla Čapka nasadilo divadlo na repertoár Loupežnickou pohádku. Pro nejmenší děti uvádíme alternativně loutkovou pohádku Jen počkej, Ha, Ha, Ha !

Komorní charakter i obsazení, nenáročné technické požadavky – to všechno jsou faktory, které usnadňují volbu potenciálních pořadatelů inscenací.

Počínaje 1. lednem 2021 opouštíme NEDOBROVOLNĚ stálou profesionální scénu ve Vršovicích !

Divadlo Neklid pohostinsky pravidelně účinkuje na scéně Divadla Bez Hranic. 

Divadlo Neklid je členem Asociace nezávislých divadel. 

Našimi pracovními partnery jsou organizace NÁŠ SVĚT z.s, EKODOMOV, z.s., TALENT DRAMA STUDIO,z.s., PARTYSAURUS s.r.o., EMOCE, umělecká galerie a KAPLE REKTORSKÁ, z.s.

 

Naše divadelní společnost spolupracuje s organizacemi

 

Mediální partneři