Divadlo Neklid provozuje obecně prospěšná společnost Divadelní studio Neklid, o.p.s. Náplní činnosti jsou realizace divadelních inscenací a organizování kulturních a vzdělávacích aktivit. Společnost provozuje Hereckou školu Neklid. www.herectvi.cz

Divadlo Neklid je scénou s náročnějším uměleckým repertoárem, který dlouhodobě buduje s důrazem na tradici malých studiových divadel, pokud jde o poetiku a významové směřování, s cílem profilovat divadlo s jasnou koncepcí, která má uspokojit poptávku po solitérské činoherní tvorbě pro všechny věkové skupiny diváků (děti, mládež, dospělí).

Divadlo Neklid poskytuje herecké příležitosti:

  • začínajícím kolegům, kterým pomáhá na startu jejich profesionální kariéry,
  • zkušeným kolegům, kteří nemají uspokojivé profesní nabídky v jiných divadlech,
  • hercům – seniorům, kteří už v jiných divadlech nedostávají příležitosti.

Podmínkou spolupráce je vysoká herecká kvalita jednotlivých kolegů.

Divadlo Neklid má své platné místo v síti pražských divadel, což se dlouhodobě odráží na slušné návštěvnosti s adekvátním ohlasem odborné i laické veřejnosti.

Dramaturgie Divadla Neklid vedle stávajícího (převážně zájezdového) repertoáru upřednostňuje práci na cyklických projektech kontinuálního charakteru. V sezóně 2007/2008 započal dlouhodobý cyklus Zaprášené miniatury z pokladnice české a světové dramatické tvorby VÝBĚRČÍ HROBNICE. V sezónách následujících Neklid uvedl v rámci cyklu TKLIVOU PÍSEŇ (La Manivelle, 1960) francouzského dramatika Roberta Pingeta, SCÉNU VE ČTYŘECH (Scéne á quatre, 1959) francouzského dramatika rumunského původu Eugena Ionesca a komedii PÁN Z PRASÁTKOVA (Monsieur de Pourceaugnac, 1669) francouzského klasika Moliera. V koprodukci s Centrem MANA, o.s. byla realizována česká premiéra doposud poslední vydané hry polského dramatika Slawomira Mrozka KRÁSNÁ VYHLÍDKA (Piekny widok, 1998). AGATOMÁNIE Arnošta Goldflama byla uvedena jako obnovená premiéra v novém obsazení a nastudování. Pro 2. stupeň Zš a střední školy APOKRYFY, pro střední školy JAK SE DĚLÁ DIVADLO aneb LYRICKÝ ZLODĚJ Karla Čapka, které divadlo uvádí i v nabídce pro širokou veřejnost.

Dramaturgické směřování lze od 1.1. 2017 (s přihlédnutím k otevření nové stálé vlastní profesionální scény ve Vršovicích) charakterizovat termínem divadlo extrémní intimity. Konkrétní náplň dramaturgického plánu se bude nadále zaměřovat na

  • dramatizace prozaických textů klasické i moderní světové a české literatury (poezii nevyjímaje),
  • nová autorská dramatická tvorba, odpovídající specifickému typu domácí vršovické scény

Ostře sledovanými autory jsou trvale a neotřesitelně

KAREL ČAPEK a JOSEF TOPOL.

Divadlo Neklid nabízí pestrý repertoár pro všechny věkové skupiny diváků, druhové rozpětí od klasické činohry (O žlutém kopci), moderní činohry (Agatománie) k inscenaci dramatizace Čapkových textů (Jak se dělá divadlo aneb Lyrický zloděj) přes alternativně loutkové (NebojsaZ Ječmínkovy říše) po experimentální formy (Kyslík) a scénická čtení. Převažuje žánr hořké komedie (Hledání ztraceného ráje), své místo zaujímají společensko kritické tituly (Výběrčí ), jakož i časosběrné retrospektivní vzpomínky (Smích a slzy Jana MasarykaPremiéry a derniéry Hugo HaaseThespidova kára Jana PivceŽivot nejen na zámku Karel SchwarzenbergČlověk a herec Vladimír Menšík3x Miroslav HorníčekBáječný svět byznysuTři spolu o memárech nemluvě).

Všechny inscenace jsou vhodné pro školní (Apokryfy) či předškolní mládež (kromě Nebojsy a Ječmínka kultovní Tři čuníci a cestopisná zvířecí pohádka Á-Á-Á, Atlas ten se má ! resp. chuťově africká Mísa plná ovoce). Dětská představení jsou ideální pro celou rodinu (Kouzelné jablíčko na motivy Ladových Nezbedných příběhů).Divadlo Neklid nezapomíná na diváky starší věkové kategorie – seniory. Od sezóny 2012/2013 zahajuje tematický cyklus literárně hudebních pořadů. Repertoár doplňují inscenovaná čtení – Slečna Julie (August Strindberg), Smutná neděle (Ivo Šorman), Dvě noci s dívkou (Josef Topol). Pro adventní období je ideálním titulem pohádka Čertoviny (na motivy Boženy Němcové). K 125. výročí narození Karla Čapka nasazuje divadlo na repertoár Loupežnickou pohádku. Pro nejmenší děti uvádíme alternativně loutkovou pohádku Jen počkej, HA, HA, HA !

Komorní charakter i obsazení, nenáročné technické požadavky – to všechno jsou faktory, které usnadňují volbu potenciálních pořadatelů inscenací.